İRCForumun.COM IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu


Geri git   İRCForumun.COM IRC Forum ve Bilgi Paylaşım Forumu > Bilgisayar, İnternet, Ağ, Yapay Zeka, Uzay, Bilim ve Teknoloji > Bilim ve Teknoloji
sohbet Kitap satış sohbet
Reklam Ver sohbet Reklam Ver
web hosting, irc hosting seo domain satış
 
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 09-22-2022, 11:14 AM   #1
kayıtliuye
 
CihaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik Tarihi: Aug 2022
Üye No: 874
Şehir: 45 Manisa
Cinsiyet: Erkek
URL: www.radyoask.org
IRC: irc.radyoask.org
Radyo Adı: Radyo Ask-fm
Mesaj Sayısı: 25
Aldığı Beğeni: 4
Beğendikleri: 9
@CihaN
Standart Robotik Kodlamada Püf Noktalar

Robotik Kodlamada Püf Noktalar bugün nasıl ve nerelerde kullanıldığına baktığımızda, artık hayatımızın her alanında yer aldığını görebilmekteyiz. Mikrodalga, araba, telefon, bilgisayar, TV, banka kartı gibi eşyalarımızı her kullandığımızda kodlama becerilerimizi kullanmış oluyoruz. Kod yazarları, bir robota ne yaptırtmak istiyorsa bu durum için hem eleştirel hem de yaratıcı düşünce yapısına sahip olmalıdırlar. Tabi kodun doğruluğunun çok önemli bir nokta olduğunu vurgulamamız gerekmektedir. Kod parçası ilk yazıldığında mükemmel olmayacaktır. Deneyerek ve yeni şeyler keşfederek mükemmeli bulacaksınız.

Robotik Kodlamada Püf Noktalar

Robotik Kodlamada Püf Noktalar Nelerdir, Robotik Kodlama Eğitimleri, Robot Nasıl Yapılır
Robotik kodlama, üzerinde çalıştığımız robotun türüne ve hizmet edeceği amaca bağlı olarak makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, desen, görsel tasarım, matematik vb. yapabilmemizi de sağlamaktadır. Bu işin püf noktası, robotun hizmet edeceği amaç doğrultusunda görsel ve gerçek bir feedback vermesidir. Bu süreçte, tüm ekip üyelerinin tek bir bilek olarak birleşmesi ve birbirlerinin fikirlerini önemseyerek, arkadaşlarının isteklerine göre düzenlemesi ve planlarını bu doğrultuda yapması gerekmektedir.

Robotik Kodlama Eğitimleri

Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?
Bu adımda, programlamayı, önemli dilleri ve Arduino ve Raspberry Pi gibi kodlama araçlarıyla nasıl başlayabileceğinizi tanıtacağız. Robotlar, bir işlemci üzerinden yürütülen programları kullanarak sensör verilerini işler, denetleme yapar ve uygulamaya geçerler.

Programlama Dilleri:
C, C#, Java, Fortran, Python vb. birçok programlama dili mevcuttur. Robotik kodlamadaki en popüler dil C dilidir.

Arduino aracı C‘ye dayalı bir programlama dili kullanır ve uygulamalı kodlama yaparken bu dilin temelini ve mantığını öğrenmek için harika bir yoldur.

Robotik Kodlamada Arduino ile Raspberry Pi’nin Farkı Nedir?
Robotik Kodlama Nasıl Yapılır

Arduino ve Raspberry Pi‘nin ikisi de robotik kodlama için yararlıdır ancak ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır;

Arduino, basit bir bilgisayar sistemi gibidir. Bilgisayarda yazdığınız bir programı çalıştıran ve döngüye sokan basit bir mikro denetleyicidir. Çalıştırılan programdaki kod, makine diline çevrilerek mikro denetleyiciye indirilir. Arduino, basit projeler için uygundur.

Raspberry Pi (RPi), normal bir bilgisayar sistemi gibidir. Bundan dolayı Arduino‘dan daha özelliklidir. RPi bir Linux işletim sistemi çalıştırır. Robotik için çok yararlı olan kamera gibi çevre birimleri bağlayabilirsiniz. RPi’nin Linux çalıştırmasından dolayı ROS’u da kurabilirsiniz.

Angehängte Grafiken
Dosya tipi: jpg robot.jpg (29,7 KB (Kilobyte), 2x kez indirilmiştir)
  Alıntı ile Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
StilŞu Anki Saat: 11:50 AM